מעט על אגודת ידידי המכון לחקר הלאדינו

אירועי הכינון של אגודת ידידי המכון לחקר הלאדינו ע"שסלטי, וישיבת עבודה חגיגית התקיימו בשלהי אפריל 2015 במעמד נשיא האוניברסיטה דאז הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, רקטור האוניברסיטה דאז פרופ' מירי פאוסט, דיקן הפקולטה למדעי היהדות דאז פרופ' אלי עסיס והמשנה לנשיא דאז פרופ' יפה זילברשץ.
אגודת הידידים, או כפי שהיא נקראת בלאדינו "לוס אמיגוס דיל אינסטיטוטו לאדינו" היא גוף של פעילים שמטרתו ללוות בעצה, בניסיון ובגיוס משאבים את העשייה במכון לחקר הלאדינו. באגודת הידידים חברים אישי ציבור עתירי מעש, אנשי אקדמיה ידועי שם ורבי מוניטין מהארץ ומחו''ל, אנשי עסקים שנושא הלאדינו קרוב לבם ואמנים שעושים לקידומה של הלאדינו בישראל ומחוצה לה. כל אלה רואים עין בעין את חזונה של אוניברסיטת בר-אילן להביא לשימורה, טיפוחה ושילובה של מורשת הלאדינו בחברה הישראלית והיהודית הבינלאומית. נשיא האוניברסיטה פרופ' דניאל הרשקוביץ אמר בטקס כינון אגודת הידידים, כי "סמלי הוא שאגודת הידידים של המכון לחקר הלאדינו מוקמת במהלך ימי ספירת העומר. מחד אנו זוכרים את יציאת מצרים ומאידך אנו מצפים לקבלת התורה. המכון לחקר הלאדינו כבר "יצא ממצרים" והוא עשה כברת דרך ארוכה ומרשימה, אבל כדי שיוכל לקבל את התורה במלוא החגיגיות הראויה יהיה צורך להבטיח את עתידו (מכל הבחינות) ולשם כך הוקמה אגודת ידידים".
אגודת הידידים מלווה את העשייה במכון לחקר הלאדינו, היא מעודדת תמיכה של גורמים עסקיים ופילנתרופיים במדעני המכון לחקר הלאדינו, והיא פועלת על מנת לקרב את הציבור הרחב למחקר המדעי ולעשייה התרבותית הייחודית של המכון לחקר הלאדינו. 

חברי אגודת הידידים, ועמם נשיאי האוניברסיטה מסייעים בהבטחת עתידו ומעמדו של המכון לחקר הלאדינו, כאחד מגופי המחקר המדעיים החלוציים והמובילים בעולם מתוך הבנה כי המחקר המדעי, העשייה הציבורית ותוצריהם של אלה הם הגורמים העיקריים בקידומה של מורשת הלאדינו במדינת ישראל. מייסד המכון והתורם ד"ר יהושע סלטי, פועל נמרצות וללא לאות כדי לתמוך בפעילות המחקרית של הלאדינו שנעשית בבר-אילן.
 


 

 

תודה מקרב לב לתורמים שכבר הרימו תרומתם לפיתוחו של המכון לחקר הלאדינו, וסייעו בהפיכתו למכון סלטי לחקר הלאדינו. 
 
טלפון: 03-5317242     |    דוא"ל: Instituto.ladino@biu.ac.il   |     כתובת: בניין מדעי היהדות (410), קומה ג',  מסדרון מערבי, אוניברסיטת בר-אילן, ר"ג, 5290002