משפחה שעושה לאדינו, מאהבה

מכון סלטי, שהתמחותו בחקר הלאדינו ובהוראתה הוא ביתי השני, ולמן 2003 אני נתון בבנייתו, במיצובו ובטיפוחו בזירה האקדמית הישראלית והבינלאומית.

זוהי זכות גדולה, ואני גאה על כך שנפלה בחלקי האפשרות להוביל את המהלך התרבותי המפעים הזה, כשלצדי צוות מצוין של חוקרים, של מורים, של עובדים מסורים, של תלמידים ושל שוחרים והמון-המון מתעניינים. כולנו ביחד חברנו, כדי להגשים את החזון של מייסדי המכון לחקר הלאדינו – הגב' נעימה וד"ר יהושע סלטי, אשר מאפשרים לכולנו חיבור בלתי אמצעי לשרשי האוויר של התרבות היהודית-הספרדית הנהדרת ומלווים את העשייה שלנו יום-יום, שעה-שעה.

ההתלהבות, שיתוף הפעולה, העשייה הנמרצת, הצפייה ל"יום המחר" כדי להמשיך במלאכה וכן האכפתיות, האחווה האנושית ו"החום" היהודי-הספרדי הם מסימני ההיכר של משפחת הלאדינו באוניברסיטת בר-אילן – משפחה של "משוגעים לדבר", אשר מדי שנה בשנה כובשת יעדים חדשים, ומלהיבה אחרים לעשייה. לא בכדי הפך המכון לחקר הלאדינו באוניברסיטת בר-אילן לאחד מן המכונים הדינמיים ומעוררי ההשראה באוניברסיטת בר-אילן.

לעשייה שלנו יצאו מוניטין של ממש - בישראל ומחוצה לה, והכל מזהים את המכון לחקר הלאדינו באוניברסיטת בר-אילן כחלוץ ההולך לפני המחנה. מגוון מרתק של קורסי לימוד לכל הרמות, ספריית מחקר ייעודית לחקר הלאדינו ותרבותה, ארכיון של ספרים וכתבי יד מן הנדירים בעולם, מגוון של ימי עיון ומרתונים, מחקרים פורצי דרך ושורה ארוכה של בוגרים, מוסמכים ודוקטורים שצמחו במכון שלנו הם אלה שעושים את הבית שלנו למיוחד כל כך.

אני מזמין אתכם לקחת חלק בפעילות שלנו, אם כתלמידים לתואר ראשון, שני או שלישי ואם כלומדים במסגרות הלימוד החוץ-אקדמיות. בכל מסגרות הלימוד שלנו למדו עד כה מאות מתעניינים ושוחרים. הם השגרירים הטובים ביותר שלנו. תשאלו אותם. אשר על כן אין לי ספק, כי גם לכם מחכה חוויה אינטלקטואלית ורגשית.  
אנו בדרכנו אל היעד הבא, ואתם מוזמנים להצטרף אל המסע.

בשנת הלימודים האחרונה (תשפ"א) הצטרפו אלינו תלמידי מחקר רבים, ותחומי העיון הלכו והתרבו. גם לקראת שנה"ל תשפ"ב אנו נערכים לקלוט תלמידי מחקר חדשים. אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו. 
ניפגש לשיחה קצרה, נלמד על עשייתכם בעבר, נשאל שאלותץ באשר לתוכניות שלכם, נעריך התאמה אפשרית ללימודים ונייעץ לגבי ההמשך. 

אל תישארו מאחור - אדילאנטרי! 

שלכם, 

פרופ' שמואל רפאל, ראש המכון
 
בניין מדעי היהדות (410), קומה ג', מסדרון מערבי, אוניברסיטת בר-אילן
Instituto.ladino@biu.ac.il | Tel.: 03-5317242 | Fax.: 03-7362721
Bar Ilan University, Jewish Studies Building (410) 3rd floor, Western Corridor