א.
בספריית העיון למעלה מ-1800 ספרים מתחום חקר לשון הלאדינו ותרבותה, ספרים שעניינם תולדותיהם ותרבותם של היהודים-הספרדים וספרים על אודות תולדות הקהילות של יהודי ספרד והפזורה הספרדית. ספרי יסוד, מחקרים, דיסרטציות, מונוגרפיות, כתבי-עת ושאר פרסומים בשלל שפות מציעים ללומד ולחוקר גישה בלתי-אמצעית למגוון חומרי עיון עדכניים. לצד כל אלה מציעה הספרייה גם ספרי שירה ופרוזה - בעברית ובלאדינו - המשקפים את אורח חייהם ותרבותם של דוברי הלאדינו. הספרים בספרייה המחקרית מקוטלגים בקטלוג של הספרייה המרכזית של אוניברסיטת בר-אילן (ברקט), והגישה אליהם היא בשיטת "המדף הפתוח". הספרייה נמצאת ב"מכון לחקר הלאדינו ע"ש סלטי", בניין יהדות (410), קומה 3, חדר מס' 330 (הכניסה מחדר מס' 331). שעות הפתיחה של הספרייה: ימים ב, ג, ד, בין השעות 15:00-9:30. אין השאלת הספרים.

ספריית העיון של המכון לחקר הלאדינו והספרייה לכתבי יד ודפוסי לאדינו

ב.
ספריית הנדירים לדפוסי לאדינו היא הספרייה השלישית בגודלה בישראל, והיא נחשבת לאחת מן החשובות בתחומה. היא כוללת כמה מאות כותרים בלאדינו (באות עברית או באות לטינית) במגוון נושאים: מקרא ופרשנותו, ליטורגיה, ספרות רבנית (הלכה, מוסר, כו'), סיפורת, שירה, תיאטרון ועוד. כמו כן היא כוללת אוסף חשוב של כתבי-עת ועיתונים בלאדינו. האוסף נמצא בתהליכי קיטלוג ושימור. לאחרונה קלטה הספרייה אוסף נדיר וחשוב מעזבונה של המנוחה מתילדה ליאון רייטן מסלוניקי, באדיבות בתה, המשוררת מרגלית מתתיהו. האוסף הזה טרם מוין, טרם קולטג ובשלב זה לא ניתן להעמידו לרשות החוקרים. ספריית הנדירים טרם הועלתה לרשת הספרייתית, אבל ניתן לקבל במקום רשימת כותרים להתמצאות ראשונית. הספרייה קולטת עזבונות ותרומות של ספרי לאדינו. בשל מגבלות תקציב איננו רוכשים ספרי לאדינו. לרשות החוקרים והלומדים אנו מעמידים שירות יעץ מפי בכיר החוקרים בתחום ד"ר דב הכהן שבעבר עסק ברישום ספרי לאדינו במפעל הביבליוגרפיה של הספר העברי. העיון בספרי לאדינו נעשה באמצעות הזמנה מראש של פריטים ובהתייעצות מוקדמת עמנו.  אין השאלת ספרים. אין אפשרות לצלם חומרים נדירים במכונת צילום. אחדים מן הכותרים ניתנים לצילום במצלמה דיגיטלית.

ספרנית אחרית: גב' דפנה נמדר
 
טלפון: 03-5344448     |    דוא"ל: Instituto.ladino@biu.ac.il   |     כתובת: בניין מדעי היהדות (410), קומה ג',  מסדרון מערבי, אוניברסיטת בר-אילן, ר"ג, 5290002