ד"ר יהושע סלטי - האיש והחזון

גבירותי ורבותי, אחיי ואחיותיי היקרים,

בשמחה ובהודיה אני מברך את כולכם על השתתפותכם בטקס חנוכת המרכז לחקר הלאדינו – מרכז הנושא את שם רעייתי ואת שמי.

זהו המרכז הראשון מסוגו בארץ המתעתד למקד לימודים אקדמיים ועבודות מחקר שעניינן בשפת הלאדינו, בהסטוריה שלה ובתרבות היהודית-הספרדית בכלל.
מרכז זה נוסד הודות לפעילות אקדמית מופלאה של סגל הוראה מצוין ותלמידי הלאדינו הרבים במוסד מכובד זה.

אוניברסיטת בר-אילן נחשבת כאחת המובילות בלימודי היהדות, בקנה מידה בינלאומי. אני מודה מקרב לב להנהלת האונברסיטה על שאיפשרה לי לייסד, בעזרתכם, את המרכז המיוחד הזה כאן.
אני רואה תלמידים רבים שלומדים את השפה, הספרות, ההיסטוריה והאתנוגרפיה של היהודים-הספרדים; הפולקלור, המוסיקה, השירים מבית אבא. כל זה ממלא את לבי בשמחה.

חוקרים מהארץ ומהעולם יחברו יחדיו על מנת לפענח ולגלות ממצאים חדשים בתחומי ההיסטוריה, הספרות ומוסיקה היהודית-הספרדית. כמו כן יציע המרכז לקהל הרחב, מגוון עשיר של קורסים ופעיליות בנושא היהודי-הספרדי, וכן יתפרסמו בו עבודות מחקר רבות היקף ועניין. אין לי אלא לקוות כי מרכז זה יהווה משכן לשימור הספרדיות-היהודית.

האימפריה הרומית הגלתה אותנו מארץ ישראל. מספרד ומפורטוגל גורשנו במאה ה- 15; חלק ניכר מבני עמנו הושמד באירופה במחצית הראשונה של המאה שעברה. כל זאת אך ורק בשל היותנו יהודים. בגלות הראשונה נקראנו "יהודים" ובשנייה כינו אותנו "ספרדים" שהרי אז כבר לא דוברי עברית היינו, כי אם דוברי ספרדית בת התקופה. אך הגירוש לא מנע מאתנו מלשאת את המורשת האיברית על מנהגיה ומסורותיה, גם כאשר התיישבנו והתמקמנו ברחבי האימפריה העותומנית. כדברי אנחל פולידו היינו ל"ספרדים חסרי מולדת".

הסולטנים (העותומאניים) הפגינו הרבה רצון טוב; העם הטורקי גילה הכנסת אורחים אמיתית. וכך למרות הקשיים, הצלחנו לשמר את המורשת הספרדית העתיקה גם בביתנו החדש.

היתה לי הזכות להיוולד ברפובליקה הטורקית, שהייתה למדינה המוסלמית הראשונה בעולם שהכירה במדינת ישראל.

בערב הזה נוכחים עמנו רבים מחברי הקהילה היהודית בטורקיה, ידידים משחר נעוריי. בלב מלא התרגשות אני אומר בקול – תודה !

גבירותיי ורבותיי, 
מעל לכל ספק ברור לי, כי חובתנו לשמר את המורשת הספרדית-היהודית על כל מרכיביה. אני בטוח כי עתידה של השפה – בישראל. לכן בחרתי להקים מרכז זה דווקא באוניברסיטת בר-אילן ולא בשום מקום אחר בעולם. עלינו לעשות הכל על מנת ששפה יקרה זו לא תעלם מהמפה, ואני תקווה כי יקומו מרכזים רבים נוספים בארץ ובעולם בעקבות מרכז זה.

למעלמ מ- 100 שנה הייתה הצרפתית לשפה הנלמדת בבתי-הספר היהודיים, ולמרות זאת לא נשכחה הלאדינו! השפה הרווחת כיום בארץ היא עברית. השפה הלועזית השלטת היא אנגלית. מדוע לא תהיה הלאדינו לשפת הבית ? 

אנא, עשו הכל "להלהיב" את סביבתכם בשגעון לדָבָר. שכנעו בלהט את הספקנים. חלקו עמם את חוויותיכם ואת ידיעותיכם. שימור זכרון מורשתנו הספרדית-היהודית -מטרה עליונה היא זו!

רעייתי ואני מודים לכם בשנית על השתתפותכם בערב ההסטורי הזה, ומברכים אתכם מעומק הלב.

שלום!

(מאי, 2003)
 
בניין מדעי היהדות (410), קומה ג', מסדרון מערבי, אוניברסיטת בר-אילן
Instituto.ladino@biu.ac.il | Tel.: 03-5317242 | Fax.: 03-7362721
Bar Ilan University, Jewish Studies Building (410) 3rd floor, Western Corridor