סגל

ד"ר ניבי גומל
ד"ר גומל מלמדת קורסי לאדינו למתחילים ולמתקדמים וקורסים ללימוד טקסטים בלאדינו מסוגות שונות.
בעבודת המוסמך ניתחה מבעי לאדינו ביצירות ספרות עבריות. בעבודת הדוקטור חקרה ספרי לימוד להוראת עברית שנכתבו בלאדינו באימפריה העות'מאנית במאה ה-19 ובראשית המאה ה-20.

השתתפה בכנסים בינלאומיים שבהם הציגה את מחקריה, ופרסמה מאמרים אחדים בנושאי מבעי לאדינו בספרות עברית, רטוריקה של טקסטים מסוגות שונות, המרכיב בעברי בלאדינו בטקסטים שונים ונושאים הקשורים להוראת לאדינו בישראל.  היא משמשת כעמית הוראה במרכז לחקר הלאדינו. נחשבת לאחת מן המורות המוערכות בתחום הוראת הלאדינו בישראל. 
ד"ר סוזי גרוס
ד"ר גרוס עלתה לישראל מארגנטינה בשנת 1977 ומאז היא מגשימה את חלומה להקים משפחה בישראל ולעסוק בתחום הנחלת הלשון העברית. למן עלייתה לארץ היא עובדת במשרד החינוך באגף לחינוך מבוגרים.

לימודיה האקדמיים של ד"ר גרוס נעשו כולם באוניברסיטת בר-אילן, וכיום היא משמשת חברת סגל במרכז לחקר הלאדינו ע"ש נעימה ויהושע סלטי. תחומי המחקר שלה כוללים אספקטים שונים בספרות שנכתבה בלאדינו בעת החדשה: פרוזה, שירה, עיתונות ותיאטרון. משתתפת באופן סדיר בכנסים ובפעילויות חוץ אקדמיות שעניינן תרבות ספרדית-יהודית, בארץ ובעולם. מספר מאמרים פרי עטה בנושא ספרות לאדינו בעת החדשה פורסמו, בעברית ובספרדית בבמות מחקר מובילות. היא משמשת כעמית הוראה במרכז לחקר הלאדינו. ד"ר גרוס משתתפת פעילה בפרויקט המחקר של פרופ' שמואל רפאל על אודות מיכאל מולכו ויצירתו הספרותית. 
ד"ר דב הכהן
הרב ד''ר דב הכהן סיים את לימודי התואר השני באוניברסיטה העברית ואת לימודי הדוקטורט באוניברסיטת בר-אילן, במרכז לחקר הלאדינו. ד''ר הכהן מוכר כאחד מן החוקרים המובילים בתחום חקר הספר והספריות בלאדינו, ובמשך שנים רבות היה מופקד על רישום דפוסי לאדינו ב"מפעל הביבליוגרפיה של הספר העברי". מתחומי התמחותו: חקר הספר בלאדינו, היסטוריה ספרייתית בלאדינו, ספרות הלכה ומנהג בלאדינו, חקר כתבי יד ופיענוח טקסטים ספרדיים-יהודיים שנכתבו בסוליטריאו, פיתוח כלי יעץ בחקר הלאדינו, גנאולוגיה יהודית-ספרדית ועוד. למן שנת 2014 הוא חבר בסגל הבכיר ומשמש כמרצה במלוא המשרה במחלקה לספרות עם ישראל.
ד"ר נינה פינטו-אבקסיס
ד"ר נינה פינטו-אבקסיס מתמחה בחקר ההומור והפולקלור של קבוצות שיח מגוונות בישראל ובקשרים בין לשון ופולקלור בסוגות שיח שונות. ד"ר פינטו-אבקסיס חוקרת את שפת החכתייה – הספרדית-היהודית של יהודי צפון מרוקו,  ואת תרבותה. מחקריה מתמקדים גם בחקר המשפחה היהודית-הספרדית, העולם הקולינארי של דוברי הלאדינו ומשמעויותיו הטקסטואליות והקונטקסטואליות, חקר מקומה של הלאדינו בסיפורי חיים של ניצולי שואה מיוון. היא כלת פרס רפאל פטאי לעבודת דוקטור מן האוניברסיטה העברית. מחקריה התפרסמו בכתבי עת מדעיים בארץ ומחוצה לה, וספרה "הטווס, המגוהץ וחצי האישה" (2014) ראה אור במהדורה שנייה, במכון בן-צבי.  היא משמשת כעמית הוראה במרכז לחקר הלאדינו. ד"ר נינה פינטו-אבקסיס היא כלת פרס מכון בן צבי למחקרה שראה אור במכון בן צבי "הטווס, המגוהץ וחצי האישה". 
פרופ' שמואל רפאל
מוביל את הקמתו, את מיצובו ואת ביסוסו של תחום הלאדינו באוניברסיטת בר-אילן ושל המרכז לחקר הלאדינו ע"ש סלטי. מתחומי מחקרו: ספרות הלאדינו בכתב ובע"פ; ההיסטוריה המחקרית של הלאדינו; פיתוח כלי מחקר להוראת הלאדינו – שפה ותרבות; חקר דוברי הלאדינו והחברה הישראלית; השואה בקהילות היהודים-הספרדים; אתנוגרפיה, מנהג ופולקלור יהודי-ספרדי. פרסם שורה ארוכה של מאמרים בבמות מחקר מובילות בתחומן בישראל ומחוצה לה; מחברם של ספרים על אודות ז'אנרים מרכזיים בתרבות הלאדינו, על אודות מנהגי הלאדינו ועל אודות השואה והיהודים-הספרדים. יזם, ארגן ועמד מאחורי מספר גדול של כינוסי מחקר בינלאומיים בתחום חקר הלאדינו, מייסד כתב העת "לאדינאר: מחקרים בספרות, בהיסטוריה ובמוסיקה של היהודים-הספרדים" (יחד עם פרופ' י' דישון), משמש כחבר מערכת במספר כתבי עת מובילים בתחום המחקר של היהודים-הספרדים, בישראל ומחוצה לה, ערך כמה ספרי ספרי יובל וכמה ספרי מחקר, הנחה שורה ארוכה של תלמידי מחקר לתואר שני ולתואר שלישי, מחזאי וכותב. ספר שיריו "מדריך למבקר בבירקנאו" ראה אור בהוצאת "עיתון 77" בשנת 2015.
פרופ' אורה (רודריג) שורצולד
אורה (רודריג) שורצולד היא פרופסור אמריטה באוניברסיטת בר-אילן, חברה באקדמיה ללשון העברית, חוקרת העברית והלאדינו. מחקרה בלאדינו עוסק בקשת רחבה של טקסטים ליטורגיים ודתיים. מבין ספריה הרבים בתחום: "תרגומי הלאדינו לפרקי אבות" (1989), "מילון ההגדות של פסח בלאדינו" (2008) ו"סדר נשים: סידור נשים בלאדינו מן המאה השש עשרה". פרסמה שורה ארוכה של מאמרים בכתבי עת מדעיים מובילים בתחומם, משתתפת פעילה בכינוסים מדעיים בארץ ומחוצה לה. פרופ' אורה (רודריג) שורצולד היא כלת פרס לנדאו למדעים בתחום חקר הלאדינו מטעם מפעל הפיס לשנת 2016. 
 
 
טלפון: 03-5344448     |    דוא"ל:  gr.ladinocn@biu.ac.il   |     כתובת: בניין מדעי היהדות (410), קומה ג',  אוניברסיטת בר-אילן, ר"ג, 5290002