סגל

ד"ר ניבי גומל
ד"ר גומל מלמדת קורסי לאדינו למתחילים ולמתקדמים וקורסים ללימוד טקסטים בלאדינו מסוגות שונות.
בעבודת המוסמך ניתחה מבעי לאדינו ביצירות ספרות עבריות. בעבודת הדוקטור חקרה ספרי לימוד להוראת עברית שנכתבו בלאדינו באימפריה העות'מאנית במאה ה-19 ובראשית המאה ה-20.

השתתפה בכנסים בינלאומיים שבהם הציגה את מחקריה, ופרסמה מאמרים אחדים בנושאי מבעי לאדינו בספרות עברית, רטוריקה של טקסטים מסוגות שונות, המרכיב בעברי בלאדינו בטקסטים שונים ונושאים הקשורים להוראת לאדינו בישראל.  היא משמשת כעמית הוראה במכון לחקר הלאדינו. נחשבת לאחת מן המורות המוערכות בתחום הוראת הלאדינו בישראל. ד"ר ניבי גומל חיברה יחד עם פרופ' שמואל רפאל את שני הכרכים של ספר הלימוד ללאדינו: "לאדינו: ראשית קריאה, כתיבה ודיבור" שראה אור בהוצאת "משגב ירושלים" שליד האוניברסיטה העברית. 
ד"ר דב הכהן
הרב ד''ר דב הכהן סיים את לימודי התואר השני באוניברסיטה העברית ואת לימודי הדוקטורט באוניברסיטת בר-אילן, במכון לחקר הלאדינו. ד''ר הכהן מוכר כאחד מן החוקרים המובילים בתחום חקר הספר והספריות בלאדינו, ובמשך שנים רבות היה מופקד על רישום דפוסי לאדינו ב"מפעל הביבליוגרפיה העברית". מתחומי התמחותו: חקר הספר בלאדינו, היסטוריה ספרייתית בלאדינו, ספרות הלכה ומנהג בלאדינו, חקר כתבי יד ופיענוח טקסטים ספרדיים-יהודיים שנכתבו בסוליטריאו, פיתוח כלי יעץ בחקר הלאדינו, גנאלוגיה יהודית-ספרדית ועוד. למן שנת 2014 הוא חבר בסגל הבכיר ומשמש כמרצה בכיר עם קביעות במלוא המשרה במחלקה לספרות עם ישראל. ד"ר הכהן הוא מחלוצי המחקר של הספר בלאדינו בארץ ובעולם כולו. פרסם מאמרים אקדמיים רבים במגוון תחומים מעולמם התרבותי של הדוברי הלאדינו. ספרו "אוצר הספרים בלאדינו" (מכון בן-צבי 2021) המונה כמעט ארבעת אלפים פריטים, הוא הביבליוגרפיה המקיפה ביותר בתחום ספרות הלאדינו. בין השנים 1995-1993, שימש רב הקהילה היהודית בליסבון. דב הכהן הוא חבר ועד מנהל של הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו וחבר האקדמיה הלאומית הישראלית ללאדינו.
ד"ר סילבינה שאמא-גסר

מרצה וחוקרת של ההיסטוריה והתרבות של ספרד המודרנית. מתמקדת בחקר התחייה של הקהילות היהודיות בספרד ובפורטוגל, למן המחצית השנייה של המאה התשע-עשרה ועד לראשית המאה העשרים ואחת.
עבודתה מתמקדת בקשר שבין אסתטיקה ופוליטיקה; בין אידיאולוגיות רדיקליות לזהויות לאומיות ובין זיכרון קולקטיבי ואופני ייצוגו בכלכלת הזיכרון. מחקריה משלבים גישה בין תחומית, ומתפרסמים בכתבי עת מדעיים באירופה, בארצות הברית ובאמריקה הלטינית.
בין ספריה:
  "האחר" בספרד העכשווית", שערכה עם פרופ' רענן ריין (סביליה ,2011);
Madrid´s Forgotten Avant-Garde: Between Essentialism and Modernity   
הספר עוסק באוונגרד הפוליטי והאינטלקטואלי במדריד, בתקופה שקדמה למלחמת האזרחים הספרדית.
משנת 2010 ד"ר גסר משמשת כעמיתת מחקר ב"מכון טרומן", והיא מרצה אורחת בחוג ללימודים רומאניים ולטינו אמריקניים באוניברסיטה העברית. 

ד"ר סוזי גרוס
ד"ר גרוס עלתה לישראל מארגנטינה בשנת 1977 ומאז היא מגשימה את חלומה להקים משפחה בישראל ולעסוק בתחום הנחלת הלשון העברית. למן עלייתה לארץ היא עובדת במשרד החינוך באגף לחינוך מבוגרים.

לימודיה האקדמיים של ד"ר גרוס נעשו כולם באוניברסיטת בר-אילן, וכיום היא משמשת חברת סגל במכון לחקר הלאדינו ע"ש סלטי. תחומי המחקר שלה כוללים אספקטים שונים בספרות שנכתבה בלאדינו בעת החדשה: פרוזה, שירה, עיתונות ותיאטרון. משתתפת באופן סדיר בכנסים ובפעילויות חוץ אקדמיות שעניינן תרבות ספרדית-יהודית, בארץ ובעולם. מספר מאמרים פרי עטה בנושא ספרות לאדינו בעת החדשה פורסמו, בעברית ובספרדית בבמות מחקר מובילות. היא משמשת כעמית הוראה במכון לחקר הלאדינו. ד"ר סוזי גרוס מרבה לפרסם בבמות בינלאומיות, היא מרצה בספרדית ובאנגלית וספרה על אודות הנובלות של יהודה חיים פרחיה ראה אור בשנת 2020 בברצלונה. 

פרופ' שמואל רפאל
מוביל את הקמתו, את מיצובו ואת ביסוסו של תחום הלאדינו באוניברסיטת בר-אילן ושל המכון לחקר הלאדינו ע"ש סלטי. מתחומי מחקרו: ספרות הלאדינו בכתב ובע"פ; ההיסטוריה המחקרית של הלאדינו; פיתוח כלי מחקר להוראת הלאדינו – שפה ותרבות; חקר דוברי הלאדינו והחברה הישראלית; השואה בקהילות היהודים-הספרדים; אתנוגרפיה, מנהג ופולקלור יהודי-ספרדי. פרסם שורה ארוכה של מאמרים בבמות מחקר מובילות בתחומן בישראל ומחוצה לה; מחברם של ספרים על אודות ז'אנרים מרכזיים בתרבות הלאדינו, על אודות מנהגי הלאדינו ועל אודות השואה והיהודים-הספרדים. יזם, ארגן ועמד מאחורי מספר גדול של כינוסי מחקר בינלאומיים בתחום חקר הלאדינו, מייסד כתב העת "לאדינאר: מחקרים בספרות, בהיסטוריה ובמוסיקה של היהודים-הספרדים" (יחד עם פרופ' י' דישון), משמש כחבר מערכת במספר כתבי עת מובילים בתחום המחקר של היהודים-הספרדים, בישראל ומחוצה לה, ערך כמה ספרי ספרי יובל וכמה ספרי מחקר, הנחה שורה ארוכה מאוד של תלמידי מחקר לתואר שני ולתואר שלישי, מחזאי וכותב. ספר שיריו "מדריך למבקר בבירקנאו" שראה אור בהוצאת "עיתון 77" בשנת 2015 זכה להצלחה, ולמן פרסומו הפכו השירים לטקסטים מוקראים במסעות לפולין. ספרו האחרון "לאדינו כאן ועכשיו" ראה אור בשנת 2020 בהוצאת הספרים ע"ש חיים רובין באוניברסיטת תל-אביב. פרופ' שמואל רפאל משמש כמזכיר המדעי של האקדמיה הלאומית הישראלית ללאדינו. 
 
בניין מדעי היהדות (410), קומה ג', מסדרון מערבי, אוניברסיטת בר-אילן
Instituto.ladino@biu.ac.il | Tel.: 03-5317242 | Fax.: 03-7362721
Bar Ilan University, Jewish Studies Building (410) 3rd floor, Western Corridor